Powrót

Sucha śluzówka nosa – przyczyny

wysuszona śluzówka

Nos to nie tylko narząd powonienia. To również jedyna fizjologicznie prawidłowa droga, którą człowiek powinien oddychać. Oprócz tego, nos ogrzewa, nawilża i oczyszcza powietrze atmosferyczne (1). Jak widać więc odpowiedzialnych funkcji nie brakuje. Nic więc dziwnego, że jeśli pojawi się jakiś kłopot z tym narządem, odczuwamy to dość dotkliwie. A jednym z tych problemów jest na przykład sucha śluzówka nosa, która sprawia duży dyskomfort.
 

Czym jest błona śluzowa nosa?     

 
Pod pojęciem błony śluzowej rozumiemy wyściółkę przewodów i jamistych narządów wewnętrznych, które mają kontakt ze światem wewnętrznym. Najważniejszą funkcją tego elementu nosa jest funkcja ochronna. Otóż błona śluzowa nosa ochrania cały organizm przez wchodzenie w kontakt i zapewnienie ochrony przed ożywionymi i nieożywionymi ciałami obcymi ze środowiska. Jeśli chodzi o miejscową swoistą obronę immunologiczną w błonie śluzowej nosa, to zapewniają ją humoralne i komórkowe mechanizmy odpornościowe (1). Wydawać by się mogło, że ciężko doprowadzić do sytuacji, kiedy ta bariera będzie zachwiana, jednak okazuje się, że jest wręcz odwrotnie. Bowiem sucha śluzówka nosa to dolegliwość zdarzająca się bardzo często. I przez nią bardzo często nasz nos nie chroni nas tak, jak powinien.
 

Wysuszona śluzówka nosa – zmora pacjentów    

 
Ból, uczucie naciągnięcia, pieczenie, nierzadko nawet krwawienie – znacie te objawy? Jeśli chociaż raz zdarzyło się, że dopadły was takie dolegliwości, to znak, że cierpicie na przypadłość powszechnie znaną pod nazwą suchy nos. Zasychanie w nosie jest zazwyczaj oceniane przez chorego jako dolegliwość sprawiająca znaczny dyskomfort w codziennym życiu. Temu subiektywnemu  uczuciu towarzyszy zasychanie wydzieliny śluzowej o zwiększonej gęstości wydzieliny ropnej lub krwistej i tworzeniu się strupów mniej lub bardziej przylegających do powierzchni błony śluzowej nosa (2).
 

Suche powietrze = suchy nos

 
Zastanawiające może być, skąd bierze się taka przypadłość? Co sprawia, że wysuszona śluzówka nosa tak dokucza? Najczęściej takie zjawisko można zaobserwować wśród ludzi pracujących w złych warunkach, narażonych w pracy na działanie pyłów, suche powietrze oraz kontakt z solami metali ciężkich (2). Teraz z pewnością większość czytelników pomyśli, że przecież nie pracują w takich warunkach, a często borykają się z tą dolegliwością. Dlaczego? Bowiem najczęstszą przyczyną, dla której wysusza się śluzówka nosa jest nic innego jak suche powietrze. Przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, nadmierna temperatura na przykład w sypialni czy w miejscu pracy, ale również intensywne zapachy, kurz czy dym papierosowy – to wszystko sprawi, że pojawią się problemy i trzeba będzie zadbać o odpowiednie nawilżenie nosa.
 

Czy sucha śluzówka nosa musi być utrapieniem?          

 
Na szczęście, jeśli w porę zareagujemy, jest szansa, że suchy nos nie będzie nam zbyt długo doskwierał. Nasza reakcja na tą dolegliwość jest o tyle istotna, że zbagatelizowanie sprawy może znacznie pogorszyć objawy, jakie przedstawia sucha śluzówka nosa. Mowa tutaj chociażby o krwawieniu z nosa, które często towarzyszy wyschniętej śluzówce nosa (3). Podstawowym działaniem będzie odpowiednie nawilżenie pomieszczenia, dzięki czemu suche powietrze nie będzie już tak przeszkadzać. Konieczne będzie również nawilżenie nosa, aby poczuć ulgę jak najszybciej. Jeśli dolegliwości nie są bardzo dokuczliwe, warto sięgnąć po sprawdzone preparaty, które doskonale nawilżą suchą śluzówkę nosa. Świetnie w takim przypadku sprawdzają się preparaty na bazie olejku miętowego oraz kwasu glicyryzynowego. Wystarczy regularne dawkowanie takich preparatów jak chociażby Nozitix, aby już wkrótce poczuć ulgę. Jeśli jednak objawy nie przechodzą, wtedy musimy udać się na konsultację do laryngologa, aby dowiedzieć się, jakiego rodzaju leki zwiększające wydzielanie śluzu poprzez bezpośrednie działanie na gruczoły błony śluzowej (2) może nam przepisać lekarz.
 

  1. Behrbohm H, Kaschke O, Nawka T. Choroby ucha, nosa i gardła z chirurgią głowy i szyi. Edra Urban & Partner Wrocław 2011;129
  2. Krzeski A, Janczewski G. Choroby nosa i zatok przynosowych. Wydawnictwo Medyczne SANMEDIA Sp. Z o.o. Warszawa 1997;123-124, 383
  3. Krwawienie z nosa. Dostęp online: http://www.mp.pl/interna/chapter/B16.III.23.23. Data dostępu: 19. 02. 2017