Powrót

Jak sobie radzić z katarem siennym?

katar

Alergicy to osoby, których organizm jest nadwrażliwy na konkretny alergen. Jest to bardzo częsta przypadłość. Najczęściej mówimy o alergicznym nieżycie nosa, ponieważ właśnie takie objawy dają najczęściej alergie. A jeśli są one wywoływane sezonowo, przez pyłki roślin, to zaatakuje nas katar sienny (1). Nie ma co ukrywać, że ta dolegliwość do najprzyjemniejszych nie należy, ale na szczęście, istnieją sposoby, które sprawiają, że katar alergiczny nie jest aż tak uciążliwy.
 

Katar sienny – kogo dopada?

 
Katar alergiczny może być spowodowany przez pyłki, roztocza oraz sierść. Jeśli chodzi o katar sienny to wywoływany jest on przez alergeny pyłków drzew, kwiatów i chwastów. W polsce najczęściej narażeni na tego typu katar są bywalcy miejsc, gdzie występują wiechlina łąkowa, kupkówka pospolita, kostrzewa łąkowa, żyto, bylica pospolita, babka lancetowata, brzoza, jesion, dąb czy wierzba. Najczęściej choroba ta dopada osoby młode – poniżej 20. Roku życia. Statystyki wskazują, że na całym świecie, w okresie pylenia drzew, traw i chwastów, na pyłkowicę – bo tak inaczej nazywamy katar sienny – cierpi 10-25% populacji (1).
 

Po czym poznać, że to katar alergiczny?  

 
Objawami alergicznego nieżytu nosa jest wyciek z nosa, świąd nosa, niedrożność nosa i kichanie. Do myślenia powinno nam dać to, jak długo dane objawy występują. Okresowy nieżyt nosa (sezonowy, ostry, okazjonalny) charakteryzuje się występowaniem objawów przez mniej niż 4 dni w tygodniu lub krócej niż 4 tygodnie (2). Jednak, aby mieć pewność, że to właśnie katar alergiczny, niezbędne będzie przeprowadzenie specjalnej diagnostyki. Mowa tutaj albo o pobraniu krwi pod kątem poszczególnych alergenów, lub o przeprowadzeniu testów skórnych. Dopiero pozytywne wyniki powinny skłonić nas do tego, aby sprawdzić, jakie metody są w stanie pomóc przy leczeniu kataru siennego.
 

Jakie leczenie warto zastosować?

 
Zanim zaczniemy szukać odpowiedzi na pytanie, czy na katar sienny leki pomogą, warto rozważyć inne opcje. Przede wszystkim pamiętajmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie wyeliminowanie z otoczenia alergenów, które wywołują u nas alergię, której efektem jest właśnie katar alergiczny. Doraźnie można zastosować donosowy lek obkurczający naczynia nosa (zmniejsza zatkanie nosa) lub lek przeciwhistaminowy (nie przerywa już obecnych objawów, ale zapobiega ich narastaniu – zwłaszcza kichania, świądu nosa czy wycieku z nosa) (1). Można sięgnąć także po dostępny bez recepty nozitix, który znacznie poprawi drożność nosa i ułatwi oddychanie. Jeśli takie działania nie będą pomagać, trzeba będzie sięgnąć po leki antyalergiczne – ale pamiętajmy, że takie przepisać może jedynie alergolog.
 

Jakie jeszcze domowe sposoby na katar sienny warto znać?

 
Domowe sposoby na katar sienny to nie tylko sięganie po dobrodziejstwa natury, takie jak witamina c, która sprawi, że objawy kataru siennego się zmniejszą poprzez obniżenie poziomu histaminy w organizmie, zielona herbata, która dzięki zawartości katechin ma działanie antyalergiczne czy niewdzięczna pokrzywa, łagodząca objawy kataru siennego. To również na przykład regularne płukanie gardła ciepłą wodą z solą, aby złagodzić ból i pieczenie, które pojawia się na skutek oddychania ustami, gdyż nos mamy zatkany.

Warto jednak wiedzieć, jakie działania pomogą nam uniknąć nadmiernych objawów kataru alergicznego. W okresie pylenia, ale również w dni gorące i suche nie należy wychodzić z domu. Warto na czas pylenia powstrzymać się również od takich zajęć jak chociażby koszenie trawnika. Spacerować alergicy powinni najczęściej w deszczu, ponieważ wtedy stężenie pyłków jest o wiele niższe. Po spacerach każdorazowo należy wziąć prysznic, a w mieszkaniu najlepiej zainstalować specjalne filtry powietrza. Koniecznie sprawdźmy też, czy niektóre pokarmy nie wchodzą w reakcję krzyżową z pyłkami roślin – dla przykładu, osoby uczulone na pyłki brzozy mogą spodziewać się objawów alergicznych po zjedzeniu selera, marchwi czy wiśni (3).

     

  1. Świerczyńska-krępa m. Alergiczny nieżyt nosa. Dostęp online: http://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/choroby/57586,alergiczny-niezyt-nosa data dostępu: 17. 02. 2017
  2. Jurkiewicz d. Przewlekły alergiczny nieżyt nosa. Przewodnik lekarza. 2003; 6(1):24-37
  3. Mejza f. Rozpoczął się okres pylenia roślin. Dostęp online: http://alergie.mp.pl/aktualnosci/66708,rozpoczal-sie-okres-pylenia-roslin data dostępu: 17. 02. 2017