Powrót

Nieżyt nosa – przyczyny i objawy

nieżyt nosa

Zatkany nos, zaczerwienione skrzydełka, obrzęk, trudności z oddychaniem – brzmi znajomo? Nic dziwnego, w końcu każdy chociaż raz w życiu przez to przechodził. A niektórzy borykają się z tym zjawiskiem regularnie, w określonych porach roku. O czym mowa?  O przypadłości bardzo często spotykanej, zarówno u młodszych, jak i starszych. Jest nią nieżyt nosa, który potrafi utrudnić choremu życie.
 

Jakie objawy nieżytu nosa warto znać?   

 
W zasadzie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że dopadł go katar, ponieważ trudno tego nie zauważyć. Ale czy wiemy jakie nieżyt nosa objawy może jeszcze pokazać? Ponieważ potoczny katar to dopiero początek. Nieżyt nosa jest to zapalenie błony śluzowej wyścielającej jamę nosową, które przebiega z charakterystycznymi objawami ze strony nosa, takimi jak świąd nosa, katar i/lub uczucie zatkania nosa (1). Nie należy zbytnio bagatelizować tych objawów, ponieważ nie wszyscy wiemy, że nieżyt nosa zalicza się do chorób zapalenia górnych dróg oddechowych, które zbagatelizowane mogą doprowadzić do groźnych powikłań. Jednak warto również wiedzieć, że nieżyt niejedno ma imię. A wszystko zależy od tego, co naszą przypadłość wywołało.
 

Przewlekły nieżyt nosa? A może alergiczny nieżyt nosa?

 
Okazuje się, że jest wiele rodzajów tej przypadłości. Na wzmiankę z pewnością zasługuje alergiczny nieżyt nosa, niealergiczny, infekcyjny, naczynioruchowy, hormonalny, zanikowy czy odruchowy (2). Czasami objawy są bardzo podobne, dlatego w celu dokładnej diagnozy trzeba koniecznie przeprowadzić wnikliwą obserwację – jeśli na przykład zaczęliśmy przyjmować leki, może to być przyczyną, jeśli pracujemy wśród zapachów czy substancji drażniących może cierpimy na odruchowy nieżyt nosa, jeśli kobieta jest w ciąży może dopadł ją hormonalny nieżyt nosa. Jeśli chodzi natomiast o alergiczny nieżyt nosa, aby zorientować się, czy to alergia, niezbędne będzie przeprowadzenie badania w kierunku nadwrażliwości na poszczególne alergeny pośredniczonej przez IgE (1). Wskaźnikiem, który może nam pomóc w diagnozie, czy to na przykład  przewlekły nieżyt nosa, będzie również czas. Bowiem wirusowy nieżyt nosa ustępuje samoistnie w ciągu 7-10 dni. Objawy, trwające dłużej niż dwa tygodnie powinny dać nam do myślenia, że powodem naszego cierpienia nie musi być zwykła infekcja. Jeśli objawy utrzymują się ponad 8-12 tygodni, to proces ma charakter przewlekły. (2)
 

Co pomoże na nieżyt nosa?

 
Wszystko oczywiście zależeć będzie od tego, jaki rodzaj nieżytu u nas zdiagnozuje laryngolog – bo to właśnie ten specjalista powinien nas zdiagnozować. Jednak są pewne działania, które możemy przeprowadzić samodzielnie. Początkowo bowiem leczenie – czy to u dzieci czy u dorosłych – polega na zwalczaniu objawów. Podstawą będzie więc nawilżanie powietrza, co pomoże zwalczyć krążące tam wirusy, które są najczęstszą przyczyną występowania takich dolegliwości. Można zainwestować w specjalne nawilżacze powietrza, ale również sprawdzą się mokre ręczniki czy pojemniki z wodą na kaloryferach. Warto wiedzieć, że jeśli dopadł nas nieżyt nosa, dobrze nam zrobi przebywanie na powietrzu – zwłaszcza w chłodniejsze dni. Pamiętajmy też, żeby temperatura w pokoju nie przekraczała 20 stopni Celsjusza (3). Wszystko to pomoże zapobiec nadmiernemu wysychaniu błony śluzowej jamy nosowej. Jeśli jednak nie będzie to przynosiło efektów, warto sięgnąć po spray do nosa, który dawkowany według zaleceń producenta z pewnością przyniesie ulgę. Nozitix, między innymi dzięki olejkom miętowym, doskonale sprawdza się w takich sytuacjach. Na uwadze trzeba mieć również odpowiednie nawodnianie chorego. Jeśli cierpimy natomiast na alergiczny nieżyt nosa to podstawą jest sprawdzenie, co nas uczula – następnie alergolog przepisze odpowiednie leki, które powinny pomóc. I oczywiście trzeba unikać czynników uczulających, które tylko zwiększą dyskomfort spowodowany przez nieżyt nosa.

     

  1. Dudzisz-Śledź M, Kostusz M, Kaczanowska E. Leczenie niealergicznego nieżytu nosa u dzieci. Nowa Pediatria. 2004;2:70-73
  2. Dzioba A. Zapalenia górnych dróg oddechowych – codzienny problem w praktyce lekarza rodzinnego. Medycyna Rodzinna. 2002;5:154-160
  3. Karney A. Ostry nieżyt błony śluzowej nosa u niemowląt i małych dzieci. Nowa Pediatria. 2007;2:46-49