Powrót

Katar sienny – przyczyny i objawy

katar sienny katar sienny

Każdy kocha ten moment, kiedy nadchodzi wiosna, zaczynają pojawiać się pąki na drzewach, kwitną kwiaty, świat staje się piękniejszy… Chyba że ciężko to dostrzec przez załzawione oczy, a obrzęknięty nos sprawia, że nic nie czujemy… Bowiem ten okres jest bardzo trudny dla osób nadwrażliwych na pyłki roślin. Właśnie wtedy do ataku przystępuje alergia. A towarzyszącym jej objawem jest między innymi katar sienny.
 

Alergia – cóż to takiego?    

 
Alergia to nieprawidłowa reakcja naszego układu immunologicznego na konkretny czynnik, czyli alergen, który pojawił się w naszym otoczeniu. Badania wskazują, że obecnie ponad 30% populacji na świecie jest narażonych na alergie różnego rodzaju (1). Wśród nich prym wiodą dolegliwości związane z górnymi drogami oddechowymi. Dlaczego jesteśmy aż tak podatni na różnego rodzaju alergeny? A chociażby dlatego, że coraz więcej nas ich otacza, a nasz układ odpornościowy jest słabszy niż kiedyś. Powszechnie uznawano, że alergię najczęściej wywołują pyłki kwiatów i roślin, które wywołują katar sienny. Jednak prawda jest taka, że alergia może być wywołana także przez zanieczyszczone powietrze, składniki pokarmowe, palenie tytoniu, środki czystości czy różnego rodzaju kosmetyki (1).
 

Najpopularniejszy katar? Katar sienny!

 
Katar sienny to inaczej alergiczny nieżyt nosa, przeważnie wywołany pyłkami kwiatów czy traw. Cechuje go występowanie sezonowe – w zależności od terminu pylenia danego alergenu. Jest to objaw choroby, zwanej pyłkowicą. Rozróżniamy cztery etapy pylenia, dzięki czemu można przewidzieć, kiedy pojawi się alergia. Pierwszy etap to okres od połowy lutego do połowy maja. Kolejny następuje od połowy maja do początku czerwca. Trzeci okres intensywnego oddziaływania alergenów zaczyna się z końcem maja i trwa do połowy lipca. Ostatni okres trwa od połowy lipca do końca września (3). Jakie mogą być objawy takiej nadwrażliwości na pyłki? Jakie katar sienny  objawy prezentuje? Otóż okazuje się, że objawy nieżytu alergicznego nosa zależą od jego postaci. W przypadkach ostrych, zależnych od sezonowego pojawienia się alergenu, objawy mogą pojawić się znienacka – zacznie nam doskwierać zatkany nos, wodnisty wyciek z nosa, ból głowy, kichanie. To nie wszystkie objawy – katar sienny może wywoływać również kaszel, swędzenie skóry czy zapalenie spojówek (1).
 

Pomocy! Co na katar alergiczny? 

 
Opisane powyżej objawy alergiczne mogą dać się we znaki. Dlatego też dobrze jest zorientować się, co na katar alergiczny będzie najlepsze. Oczywiście wiadomo – o dobór odpowiednich leków alergicznych musi zadbać alergolog. Jednak samodzielnie również jesteśmy w stanie coś zrobić. Na przykład, starać się wyeliminować z otoczenia alergen, który jest przyczyną naszych dolegliwości. Aby móc tego dokonać, konieczne jest zdiagnozowanie, na co jesteśmy uczuleni. Identyfikacja alergenu dokonywana jest za pomocą testów skórnych lub laboratoryjnego badania krwi (2). W przypadku kataru siennego mowa oczywiście o okresowym usunięciu alergenu z otoczenia – w miarę możliwości. Jeśli jednak takie działania nie przyniosą efektów, czas sięgnąć po leki.

Odpowiedzią na pytanie o to, czy katar sienny leki wyleczą, będzie zależała od stopnia zaawansowania dolegliwości. Do wyboru są liczne preparaty o działaniu antyhistaminowym: cetyryzyna, loratadyna, feksofenadyna, rupatadyna oraz steroidy donosowe (2). Tutaj jednak warto się skonsultować z lekarzem, który dobierze odpowiedni rodzaj. Jednak we własnym zakresie można sięgnąć po Nozitix, który pomoże udrożnić zatkany nos i zapobiegnie nadmiernemu wysuszeniu błony śluzowej nosa. Dzięki temu łatwiej będzie się oddychać i mniej uciążliwe będą dolegliwości alergiczne, które powinny się skończyć wraz z zakończeniem okresu pylenia drzew, traw czy kwiatów.

     

  1. Słowińska A. Alergie układu oddechowego – katar sienny. Standardy leczenia, leczenie komplementarne. Medycyna Rodzinna. 2003;2:77-84
  2. Zagor M, Czarnecka P, Janoska-Jaździk M. Nieżyt nosa. Dostęp online: https://otolaryngologia.mp.pl/choroby/choroby-nosa-i-zatok/105992,niezyt-nosa Data         dostępu 16.02.2017
  3. Zawadzka-Krajewska A. Pyłkowica – nie tylko alergiczne, sezonowe zapalenie błony śluzowej nosa. Nowa Pediatria. 2001;3:2-6